Tvarus maitinimas yra neatsiejama ekologiškų renginių organizavimo dalis. Apskritai, jis orientuotas į maisto ir gėrimų tiekimą tokiais būdais, kurie mažina poveikį aplinkai, remia vietos ekonomiką ir skatina sveikatą bei gerovę. Kokios yra įprastos tvarumo praktikos maitinimo įstaigose?
Vietinių ir sezoninių produktų pasirinkimas
Efektyvaus transporto pasirinkimas
Kompostuojamų, biologiškai skaidžių ar perdirbtų pakavimo medžiagų naudojimas.
Vegetariškų ir veganiškų patiekalų įtraukimas
Maisto pertekliaus aukojimas
Projektų ar iniciatyvų, kuriose dalyvauja socialinės atskirties rizikos grupės žmonės, rėmimas, siekiant padėti ugdyti vietos darbo jėgą
Susipažinkime su strategijomis, kurios turėtų būti įgyvendinamos siekiant kuo mažesnio poveikio aplinkai.
Naudojant vietinius ir sezoninius ingredientus sumažinamas anglies dioksido pėdsakas, susijęs su maisto produktų gabenimu dideliais atstumais. Taip pat remiami vietos ūkininkai ir ekonomika, užtikrinama, kad ingredientai būtų šviežesni, ir skatinama regiono biologinė įvairovė.
Strategijos:
Partnerystė su vietos ūkininkais. Puiki idėja užmegzti ryšius su vietos ūkiais ir tiekėjais, kad būtų galima apsirūpinti šviežiais sezoniniais produktais.
Sezoniniai valgiaraščiai. Valgiaraščiai turėtų būti sudaryti taip, kad atspindėtų sezoninį ingredientų prieinamumą, užtikrinant, kad maistas būtų šviežias ir tvarus.
Norint sumažinti su renginių logistika susijusį anglies dioksido išmetimą, labai svarbu pasirinkti efektyvias transporto priemones. Iki minimumo sumažinę iškastinio kuro naudojimą ir optimizavę transporto maršrutus, organizatoriai gali gerokai sumažinti savo renginių poveikį aplinkai.
Strategijos:
-Tvaraus transporto partnerystės. Bendradarbiaukite su transporto įmonėmis, kurios teikia pirmenybę ekologiškoms transporto priemonėms arba siūlo anglies dioksido kompensavimo programas.
-Viešojo transporto skatinimas. Skatinkite dalyvius naudotis viešuoju transportu arba važiuoti kartu automobiliu, teikdami tokias paskatas kaip bilietai su nuolaida arba pervežimo paslaugos.
-Virtualios dalyvavimo galimybės. Dalyviams, kurie negali atvykti, pasiūlykite virtualaus dalyvavimo galimybes, taip dar labiau sumažindami fizinio transporto poreikį.
Perdirbimas.
Pasirinkus tvarias pakavimo medžiagas, galima sumažinti atliekų kiekį ir aplinkos taršą. Pasirinkdami kompostuojamą, biologiškai skaidžią ar perdirbtą pakuotę, renginių organizatoriai gali atskleisti savo atsidavimą tvarumui ir kartu apsaugoti augalinius šaltinius.
Strategijos:
-Tiekėjo reikalavimai. Sutartyse nurodykite, kad kiekviena įmonė savo paslaugoms ir produktams turi naudoti kompostuojamas, biologiškai skaidžias arba perdirbtas pakavimo medžiagas.
-Perdirbimo stotys. Renginio vietoje įrengkite tikslines perdirbimo stoteles, kad paskatintumėte dalyvius gražiai išvežti atliekas ir pakuočių medžiagas.
-Švietimas ir informuotumas. Supažindinkite renginio dalyvius su tvarių pakuočių pasirinkimo svarba ir pateikite informacijos apie tai, kaip jie gali padėti savo asmeniniame gyvenime taikyti aplinkai palankią praktiką.
-Unikalios perdirbimo stotys tam tikrame renginio vietos etape, kad paskatintumėte dalyvius gerai išmesti atliekas ir pakavimo medžiagas.
Vegetariškų ir veganiškų patiekalų įtraukimas
Siūlydami vegetariškus ir veganiškus valgiaraščius, mažiname maisto gamybos poveikį aplinkai ir skatiname rinktis etiškus patiekalus. Atsižvelgdami į įvairius mitybos poreikius, renginių organizatoriai gali patenkinti visų dalyvių poreikius ir kartu skatinti tvarumą.
Strategijos:
-Įvairių meniu planavimas. Bendradarbiaukite su maitinimo paslaugų teikėjais ir sudarykite valgiaraščius, į kuriuos būtų įtraukti įvairūs vegetariški ir veganiški patiekalai, taip užtikrindami, kad būtų atstovaujama visiems mitybos įpročiams.
-Ingredientų tiekimas. Ingredientus rinkitės iš tvarių tiekėjų ir vietos ūkininkų, kad sumažintumėte anglies dioksido pėdsaką, kurį palieka maisto gamyba, ir palaikytumėte etišką ūkininkavimo praktiką.
-Meniu ženklinimas. Aiškiai ženklinkite vegetariškus ir veganiškus meniu patiekalus, kad dalyviai galėtų lengvai atpažinti tvarius patiekalus ir priimti informacija pagrįstus sprendimus.
Siekiant sumažinti renginių poveikį aplinkai ir paremti pažeidžiamas bendruomenes, labai svarbu kuo labiau sumažinti maisto atliekų kiekį. Perleisdami maisto perteklių vietos labdaros organizacijoms ir maisto bankams, renginių organizatoriai gali padėti sumažinti badą ir sumažinti sąvartynų atliekų kiekį.
Strategijos:
Maisto atgavimo partnerystės. Bendradarbiaukite su vietos labdaros organizacijomis ir maisto bankais, kad pasibaigus renginiui surinktumėte ir išdalytumėte maisto perteklių.
Tinkamas maisto tvarkymas. Užtikrinkite, kad maisto perteklius būtų tvarkomas ir saugiai laikomas, kad būtų išlaikyta maisto kokybė ir išvengta užteršimo.
Švietimas ir rėmimas. Didinkite dalyvių informuotumą apie maisto atliekų mažinimo svarbą ir skatinkite juos remti vietines maisto utilizavimo iniciatyvas savo bendruomenėse.
Įžanga (10 minučių):
Mokymų vadovas paaiškina, kaip jis nagrinės valgiaraščio tvarios plėtros temą, akcentuodamas sveiko ir ekologiško maisto naudojimą. Šviečia apie kai kurių klausimų, pavyzdžiui, vietos ir sezoniškumo, įvairių vegetarizmo rūšių ir tvarumo maisto atliekų požiūriu, svarbą renkantis maistą renginiams.
Veiklos instrukcijos (5 minutės):
Dalyviai suskirstomi į kelias mažesnes grupes, o maža pogrupė gauna užduotį paruošti renginiui tvarų patiekalą / maistą / ingredientų sąrašą. Kiekvienai grupei turėtų būti pateiktas scenarijus, pagal kurį reikia žinoti RRR. g. Du temų pavyzdžiai, pavyzdžiui, maitinimas ypatingomis progomis (įmonių konferencijos, vestuvių pobūviai, labdaros fondų rinkimai) ir valgiaraščių sistemos gairės (vietiniai ir sezoniniai valgiaraščiai, augalinės kilmės valgiaraščiai ir valgiaraščiai, skirti maisto atliekų mažinimui).
Meniu planavimas (30-40 minučių):
Tai grupinis darbas, kurio metu reikia sudaryti valgiaraštį pasitelkiant savo protą ir kūrybiškumą, taip pat suprasti valgiaraščio sudarymo taisykles, susijusias su maistu ir mityba. Pasidalykite, kad svarbu išstudijuoti sezoninius ingredientus; pabandykite nustatyti, kaip galima paruošti ir pristatyti vegetariškus ir veganiškus patiekalus; aptarkite galimybes, kurios parodytų valgiaraščio tvarumą.
Pasirengimas pristatymui (15 minučių):
Parengus visus galutinius valgiaraščius, kiekviena grupė turi parengti pristatymą, kuriame kitiems dalyviams pademonstruotų šio tvaraus valgiaraščio koncepciją. Siūlyčiau grupėms neapsiriboti vien tik savo pasiūlymų paaiškinimu, bet taip pat paaiškinti, kodėl jie buvo pasirinkti ir kaip tai prisideda prie tvarumo.
Meniu pristatymas (20-30 minučių):
Kiekviena grupė išvardija savo pasirinktus patiekalus ir paaiškina, kaip į patiekalus buvo įtraukti vietiniai ir sezoniniai ingredientai, kaip skatinama naudoti vegetariškus ir (arba) veganiškus patiekalus ir kaip planuojama mažinti maisto atliekų kiekį. Pristatymuose galima naudoti skaidres ir plakatus kaip papildomas vaizdines priemones.
Diskusija ir grįžtamasis ryšys (15 minučių):
Pasibaigus pranešėjams, suburkite dalyvius trumpam pokalbiui, kurio metu jie gali gauti paaiškinimų apie pristatytus valgiaraščius, pateikti savo asmeninius vertinimus ir išsakyti savo nuomonę apie patiekalus. Pasiūlykite, kad vienas iš jų paskatintų skirtingų šalių diskusijas ir dalijimąsi informacija, nes kiekviena iš jų turi savo tvaraus valgiaraščio planavimo būdą.
Hipotetinis atvejo tyrimas
Atvejo analizė buvo skirta tvaraus maitinimo įgyvendinimui 100 žmonių nedideliame bendruomenės renginyje, o „Žalioji mugė“ buvo vienas iš sėkmingo įgyvendinimo pavyzdžių. Lankytojai susipažins su tvariu gyvenimu per užsiėmimus ir seminarus bei meniu, kuris pritaikytas taip, kad būtų ekologiškas ir (arba) tvarus.
Viena iš pagrindinių organizatorių krypčių buvo naudoti vietinius ir sezoninius produktus: bendradarbiaujant su netoliese esančiais ūkiais buvo galima įsigyti šviežių produktų patiekalams: moliūgų, obuolių, kopūstų, morkų. Patiekalų asortimentą sudarė obuolių ir lapinių kopūstų salotos su pilno grūdo bandele, moliūgų sriuba su pilno grūdo duona ir morkų pyragas su vietiniais ingredientais, taip pat tokie gėrimai kaip obuolių sidras ir šalta arbata.
Kad būtų sumažintas poveikis aplinkai, maistas buvo kepamas vietoje, o maistą pristatydavo tvari pristatymo tarnyba, naudojanti dviračius su dėžėmis. Darbuotojai dviratininkai atsivežė savo dviračius su dviračių laikikliais renginio vietoje.
Susitikimų metu buvo skatinamas aplinkos tvarumas - naudotos kompostuojamos lėkštės, puodeliai ir indai. Buvo įrengti atliekų perdirbimo ir kompostavimo krepšiai, o savanoriai padėjo renginio dalyviams rūšiuoti šiukšles. Didelio kiekio pirkiniai, taip pat daugkartinio naudojimo konteineriai padėjo sumažinti pakuočių atliekas.
Buvo siūlomas tik vegetariškas maistas, kuriame taip pat buvo galima rasti veganiškų ir begliutenių maisto produktų, taip propaguojant daržovių valgymo kultūrą. Turintieji papildomo maisto buvo raginami jį atnešti į netoliese esančią benamių prieglaudą, o tiems, kurie vis dar norėjo maisto, buvo patariama jį parsinešti namo.
Darbo valandas ir maitinimą organizavo socialinė įmonė, nes tvarumas buvo akcentuojamas socialinės įtraukties požiūriu. Dar viena mugės metu organizuota veikla buvo sesija apie socialinių įmonių rėmimo svarbą.
Žalioji mugė sėkmingai suderino aplinkosaugą ir bendruomenės dalyvavimą su geru ekologiniu pėdsaku būsimiems renginiams.
Šaltiniai: https://www.nh-hotels.com/en/nhpro/blog/culinary-corner/sustainable-catering